Matura 2023

Na maturę z kalkulatorem naukowym

Zmiany w egzaminie maturalnym od 2023 roku.

Sprawdź ofertę kalkulatorów

Od 2023 roku zmianie ulegają zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego. Zgodnie z nowymi regulacjami uczniowie podczas egzaminów z fizyki, chemii i biologii na poziomie rozszerzonym będą mogli korzystać z kalkulatorów naukowych.

Wybór właściwego urządzenia wyposażonego w większą liczbę funkcji może mieć wpływna szybkość rozwiązywania zadań, a co za tym idzie wynik egzaminu. Zaawansowane urządzenia obliczeniowe na stałe zagoszczą więc w tornistrach licealistów – zwłaszcza tych zainteresowanych dalszą edukacją na tak popularnych i przyszłościowych kierunkach technicznych.

Kalkulatory naukowe - czym są?

Kalkulatory naukowe to urządzenia, które pozwalają na wykonywanie zaawansowanych obliczeń. Do tej grupy teoretycznie zaliczają się już kalkulatory pozwalające na obliczanie funkcji trygonometrycznych i pierwiastków, ale to nie one przykuwają uwagę przyszłych inżynierów i naukowców oraz ambitnych maturzystów.

Współcześnie dostępne kalkulatory naukowe wyposażone są w setki funkcji matematycznych oraz specjalistycznych. Pozwalają na szybkie przeprowadzanie zaawansowanych obliczeń, rozwiązywanie układów równań i nierówności, działań na ułamkach zwykłych oraz specjalistycznych obliczeń dedykowanych fizyce, chemii czy finansom. Liczba i rodzaj dostępnych na urządzeniu funkcjonalności bezpośrednio przekłada się na czas potrzebny do wykonania zadania, co ma niebagatelne znaczenie podczas egzaminów.

Podczas gdy na prostszych urządzeniach konieczne będzie wykonanie szeregu operacji, notowanie ich wyników na kartce i rozpisywanie całego obliczenia, na zaawansowanym urządzeniu ten sam rezultat uzyskamy często wykonując jedno działanie.

Kalkulator na egzamin czy na co dzień do szkoły?

Dopuszczenie kalkulatorów naukowych na egzaminie maturalnym, wiązać się będzie z ich częstszym wykorzystaniem podczas codziennych lekcji. Urządzenia na stałe zagoszczą w pracowniach fizycznych i chemicznych, ale nie tylko. Dzięki ich większej dostępności będą się częściej pojawiały także podczas lekcji matematyki, mimo że na maturze z tego przedmiotu nadal obowiązuje kalkulator prosty. Dotąd to właśnie nieposiadanie urządzeń przez uczniów blokowało nauczycieli tego przedmiotu przed ich wykorzystywaniem. To ważne, bo regularne korzystanie z urządzenia pomaga uczniom w pełni poznać jego potencjał, wpływana jakość nauki oraz komfort podczas egzaminu.

Nabranie biegłości w obsłudze kalkulatora naukowego wyposażonego w kilkaset funkcjonalności wymaga czasu podobnie jak przyzwyczajenie się do nowego telefonu. Liderzy rynku starają się tworzyć urządzenia jak najbardziej przyjazne użytkownikowi. W kategorii kalkulatorów naukowych wyróżniają się szczególnie modele marki Casio wyposażone w intuicyjne menu, interface w języku polskim oraz naturalny zapis działań – taki sam jak ten w podręczniku. Dzięki nim uczniowie już przy pierwszym włączeniu kalkulatora są w stanie wykonać większość operacji. Urządzenie samo przeprowadza ich przez kolejne etapy zadając jasne pytania i podając instrukcje. Uczniowie nie muszą uczyć się odmiennego kodowania działań na potrzeby kalkulatora – tak jak wymagały tego kalkulatory naukowe starego typu.

Matura 2023 - co się zmienia?

Kalkulatory naukowe są od lat niezbędne dla studentów kierunków technicznych i ekonomicznych. Były powszechnie wykorzystywane przez uczniów techników. Sięgali po nie także nauczyciele w liceach doceniający możliwość zaoszczędzenia czasu podczas lekcji i zaprezentowania uczniom bardziej złożonych problemów i trudniejszych zadań.

Mimo tego, podczas egzaminów uczniowie musieli korzystać z kalkulatorów prostych – czyli takich, które wykonują tylko cztery najprostsze działania – dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Od 2023 roku podczas matury na poziomie rozszerzonym z fizyki i chemii uczniowie będą mogli korzystać z kalkulatorów naukowych. W praktyce urządzenie będzie podczas egzaminu niezbędne – zadania dedykowane do rozwiązania z kalkulatorem wymagają bowiem znajomości stałych oraz obliczeń, z którymi prostsze urządzenia nie dadzą sobie rady.

CASIO FX-991CEX

Wyświetlacz wysokiej rozdzielczości, funkcja arkusza kalkulacyjnego oraz QR kod – CASIO ClassWiz posiada wiele nowych funkcji i, po raz pierwszy, może być obsługiwany całkowicie w jęz. czeskim, węgierskim, polskim i słowackim.

Po raz pierwszy w kalkulatorze naukowym pojawia się arkusz kalkulacyjny, który pozwala na wykonywanie podstawowych kalkulacji. Dodatkowo, dzięki funkcji QR kod, wyniki mogą być wyświetlane na smartfonie lub tablecie.

CASIO FX-350CEX

Kalkulator Casio ClassWiz FX-350CEX to urządzenie o eleganckim wzornictwie i starannym wykonaniu. Wyposażony w ciekłokrystaliczny ekran o rozdzielczości 192 x 63 pikseli, który jest wyjątkowo pojemny oraz bardzo czytelny, umożliwiając wyświetlanie skomplikowanych symboli oraz formuł matematycznych.

Dodatkowo, kalkulator posiada menu ikonowe umożliwiające przełączanie się między trybami pracy.