Trwająca od roku pandemia koronawirusa zmusiła nauczycieli i uczniów do pracy zdalnej. Zdaniem wielu ekspertów to doświadczenie zmieni polskie szkoły bezpowrotnie. Realia zdalnego nauczania stwarzają wiele problemów zarówno dla nauczycieli jak też uczniów. Tradycyjny schemat lekcji nie zawsze da się łatwo przenieść do Internetu. Nauczyciele mają utrudniony kontakt z uczniami. Ciężko utrzymać ich uwagę oraz zadbać o samodzielność pracy. Nauka z wykorzystaniem komputera czy smartfona oznacza nieustanną dostępność technologii, która nie zawsze wspiera nauczanie. Pokusa wykonania pracy w całości za pomocą programu komputerowego lub wyszukania rozwiązania zadań w Internecie staje się większa, a możliwość skorzystania z niej – praktycznie nieograniczona.
Dodatkowym skutkiem długotrwałej nauki zdalnej jest ograniczenie kontaktów rówieśniczych. Ma to wpływ nie tylko na kondycję psychiczną, proces dojrzewania i kompetencje społeczne uczniów. Brak możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń, oraz wzajemnej pomocy w nauce wpływa negatywnie na osiągnięcia naukowe uczniów.
Dlatego Casio opracowało scenariusze zajęć dedykowane lekcjom zdalnym. Postanowiliśmy położyć nacisk na umiejętności zastosowania wiedzy matematycznej w praktyce, rozwiązywania problemów, argumentacji i pracy w grupie. Naszym celem było stworzenie zadań, które będą dla uczniów ciekawe a jednocześnie podczas ich wykonywania doskonalone będą kluczowe umiejętności i wiedza z zakresu matematyki. Chcieliśmy aby uczniowie biorąc udział w zajęciach oraz wykonując zadania domowe kontaktowali się ze sobą, mieli okazję wspólnie rozwiązywać zaprezentowane problemy i wymieniać się doświadczeniami. Chcieliśmy aby matematyka ich łączyła a nauka w domu nie była tak dotkliwie samotnym doświadczeniem.
Założyliśmy, że narzędziem wspierającym ucznia podczas zajęć będzie kalkulator naukowy. Oczywiście najwygodniej korzystać z samodzielnego urządzenia. Rozumiemy jednak trudne i indywidualne problemy podczas pandemii dlatego wersję on-line (emulator) jeszcze w roku 2020 marka Casio udostępniła wszystkim uczniom i nauczycielom bezpłatnie.
Scenariusz dla kl. 7-8: Na ile sposobów
Scenariusz dla kl. 7-8: Szczepionki
Scenariusz dla kl. 7-8: Kłopotliwe głowy
Scenariusz dla kl. 7-8: Kredyt, który lepszy?
Scenariusz dla szkoły średniej: Kapitalizacja odsetek
Scenariusz dla szkoły średniej: Planowanie stanu magazynowego